Czy trening naprawdę czyni mistrza?

person holding black and silver chess piece

Często słyszymy, że nic się nie dzieje, jeśli coś nie wychodzi nam za pierwszym razem, bo spokojnie możemy to powtórzyć, a im więcej powtórzeń, tym lepiej dla nas i naszej wprawy. I faktycznie, kiedy czynność staje się dla nas rutyną, wykonujemy ją pewniej i wiemy dokładnie, jak się do tego zabrać. Czasami jednak powtarzanie nie wychodzi nam na dobre, szczególnie jeśli zależy nam na wykonaniu czegoś za pierwszym razem.

Za setnym razem ta czynność będzie łatwiejsza
Faktycznie rutyna i lepsze przygotowanie pozwalają nam lepiej radzić sobie z kolejną próbą. To powiedzenie odnosi się w dużej mierze właśnie do takich wydarzeń. Jeśli zaczynamy jeździć na rowerze, każda następna przejażdżka przyjdzie nam łatwiej, a my będziemy mieć lepszą kondycję. To samo może tyczyć się każdego rodzaju zajęcia, które wymaga od nas powtarzania podobnych czynności. Wszyscy wiemy, że wykonując je, stajemy się lepszymi, bo przerabiały to już osoby przed nami, a do tego sami wyraźnie odczuwamy efekty, które daje nam takie regularne powtarzanie tych samych czynności.

Nie wszystko powinno się powtarzać
Czasami musimy zmierzyć się z czynnościami, które nie powinny się nigdy powtarzać w naszym życiu, a mimo to, kiedy coś nam się nie uda, pocieszamy się stwierdzeniem, że trening czyni mistrza. Ile razy zdawałeś na prawo jazdy, a po nieudanej próbie powtarzałeś sobie, że następnym razem pójdzie Ci lepiej? Są osoby, które podchodzą do takich egzaminów po pięć czy nawet sześć razy. I niekoniecznie zdają dlatego, że stały się dobrymi kierowcami, raczej jest to wynik szczęśliwego zbiegu okoliczności i trafienia na egzaminatora, który patrzy na nas trochę bardziej przychylnie, niż cała reszta.

Możemy utrwalać szkodliwe nawyki
Nie każdy nawyk jest szkodliwy, ale jeśli cały czas popełnimy ten sam błąd i nikt nie mówi nam, że coś jest nie tak, to ciągłe powtarzanie danej czynności prowadzi dokładnie do takich skutków. Taki trening nie tylko nie uczyni z nas mistrzów, ale do tego zostawi nas daleko w tyle za osobami, które ćwiczą z kimś albo zauważają swoje błędy i są w stanie je zmienić. Jednak po wieloletnich treningach jesteśmy przekonani, że nie robimy niczego złego, prezentujemy swoje umiejętności, być może nawet nauczamy innych. A to już nie tylko szkodzenie sobie, ale także osobom, które nam ufają i mają nadzieję na spektakularne efekty.

Ciekawe artykuły prawne:

Jaką odpowiedzialność ponosi pracownik za naruszenie ochrony danych osobowych?

Adres e-mail czy to dane osobowe czy nie?