Jak zostać copywriterem?

MacBook Air beside gold-colored study lamp and spiral books

Copywriter pisze z zamiarem przekonania i wpłynięcia na odbiorców, czytelnika, do zakupu towaru lub usługi. Mają wrodzone zrozumienie ludzkiego popędu i wiedzą, jak wpływać na podejmowanie decyzji słowami i sugestiami. Jeśli lubisz pisać, możesz rozważyć zastosowanie swoich umiejętności do pisania pracy. W tym artykule dowiesz się, czym zajmuje się copywriter i jak nim zostać.
Czym zajmuje się copywriter?

Copywriterzy koncentrują się na pisaniu angażujących treści, które mają być rozpowszechniane na różnych mediach. Copywriting to forma pisania przekonującego, mająca na celu edukowanie, angażowanie i zachęcanie odbiorców do zakupu towarów lub usług natychmiast lub w przyszłości.

Copywriter zajmie się briefem reklamowym lub planem klienta i wygenerowaniem pomysłów, aby przyciągnąć uwagę grupy docelowej. Jako copywriter musisz zwracać szczególną uwagę na szczegóły i dobór słów lub dykcję. Podczas pisania tekstu każdy fragment jest ważny a każde słowo ma swoją funkcję.

Oczekuje się, że copywriterzy będą tworzyć bezbłędne lub prawie wolne od błędów treści, aby pomóc w marketingu i usprawnieniu brandingu produktu, tworząc skuteczną tożsamość marki. Copywriterzy zazwyczaj pracują nad kilkoma różnymi projektami jednocześnie i muszą posiadać umiejętności wielozadaniowości. Niektóre dodatkowe obowiązki copywritera mogą obejmować pisanie treści takich jak:

 • E-maile
 • Kampanie medialne i katalogi
 • Komunikaty prasowe
 • Billboardy
 • Ulotki reklamowe
 • Reklamy radiowe
 • Reklamy w mediach społecznościowych

Jak zostać copywriterem?

Jak w przypadku każdego zawodu, nie ma jednej ścieżki do osiągnięcia pożądanej kariery, jednak istnieje kilka podstawowych zasad sukcesu. Copywriting nie wymaga dyplomu, ale wykształcenie w zakresie dziennikarstwa, marketingu, badań marketingowych lub pisania może pomóc Ci zwiększyć atrakcyjność rynkową. Oto kilka wskazówek, jak zostać copywriterem:

 • Poznaj podstawy copywritingu.
 • Bądź świadomy, dlaczego branże korzystają z copywriterów.
 • Zidentyfikuj i ustal swoją niszę.
 • Stwórz portfolio.
 • Poznaj rynek i dowiedz się, jak się markować.

Bycie skutecznym copywriterem to coś więcej niż podążanie za podstawowymi wskazówkami czy klarowne pisanie informacji. Copywriting to głębokie zrozumienie potrzeb klienta i psychologii człowieka. Wymaga umiejętności szybkiego i skutecznego przyciągnięcia uwagi odbiorców, a jednocześnie ułożenia słów, obrazów i elementów wezwania do działania w atrakcyjny sposób.

Częścią skutecznego planu marketingowego jest poznanie grupy docelowej. Zrozumienie powodów, dla których ludzie zatrudniają copywriterów, pozwala reklamować się zgodnie z tymi potrzebami na podstawowym poziomie. Firmy i inne organizacje są zobowiązane do tworzenia dużej ilości oryginalnych treści, aby wzbudzić zainteresowanie klientów.

Stań się klientelą, która celuje w to, co znasz. Pomoże Ci to zbudować wiarygodność jako copywriter w określonej dziedzinie i zmaksymalizuje wyniki. Na przykład, jeśli lubisz podróżować, możesz skupić się na pisaniu blogów podróżniczych lub podobnych publikacji.