Co to są błędy typograficzne?

Apple Macbook Pro, iPad and iPhone on table

Każdy z nas słyszał o błędach ortograficznych, interpunkcyjnych, logicznych czy merytorycznych. Słyszeliśmy o nich, bo albo ktoś nas uświadomił, że je popełniamy, albo sami mamy świadomość, że zdarza nam się popełniać wielbłądy językowe, albo nasza korekta w Wordzie działa i wszystko podkreśla na czerwono. W każdym razie te błędy, zawsze są gdzieś z tyłu naszej głowy i nie dają o sobie zapomnieć na długo.
Są jednak takie błędy, przed którymi korekta w Wordzie nas nie ostrzeże, a nawet sama może je robić, jeśli jej nie przypilnujemy. Chodzi o błędy typograficzne.

Co to są błędy typograficzne?

Błędy typograficzne to niepoprawna forma tekstu, jego skład, przedstawienie graficzne, zapis, sformatowanie. Wpływa to na czytelność, przejrzystość i odbiór wizualny pracy. Nic nie świta Ci w głowie nadal? A co jeśli powiem, że poprawnie przecinek powinno się pisać po słowie po którym jest – czyli „Mak, który kwietnie.” a nie „Mak ,który kwitnie.” lub „Mak , który kwitnie.”. Różnica niby niewielka, ale jednak coś nie gra w drugim i trzecim zapisie.
Nie gra, bo to są właśnie błędy. Błędy typograficzne

Rodzaje błędów typograficznych

Błędy typograficzne to bardzo szerokie pojęcie. Mieści ono dwa rodzaje błędów :

  • edycyjne – za dużo spacji, różne rozmiary czcionek bez wyraźnego powodu,
  • składu tekstu – złe formatowanie, na przykład pojedyncze literki na końcu wiersza, strony.

Najczęstsze błędy typograficzne

  1. Błędne łamanie tekstu – łamanie tekstu ma miejsce wtedy, kiedy kończy się nam linijka tekstu. Większość edytorów na ustawiony automatycznie, aby przenieść słowo do nowej, skoro się nie mieści, jednak, kiedy tekst ma iść do publikacji to nie jest to mile widziane. Także w CV, listach polecających, czy innych ważnych pismach. Dlatego starajmy się by :
    • nie zostawiać pojedynczych literek na końcu linijki,
    • nie zostawiać krótkich wyrazów lub drugiej części przeniesienia samych w linijce,
    • nie dzielić więcej niż trzech wyrazów pod rząd na końcu linijki.
  2. Za dużo spacji – między wyrazami w zdaniu powinno być po jednej spacji. Forma zapisu np. „Maja spała do późna” wygląda po prostu źle.
  3. Spacje przy cudzysłowach – niektórzy je dają. To jest błędny zapis, bo cudzysłowie powinniśmy traktować jak przecinki – dawać tuż przy wyrazach, bez spacji.