Korekta tekstu. Jakie są podstawowe zasady?

person using laptop

Teksty są obecne w ludzkiej rzeczywistości od wieków. Początkowo dotyczyły jedynie praktycznych spraw, najczęściej związanych z handlem. Z czasem służyły też jako dokumenty. Teksty zaczęły pełnić z czasem również funkcję artystyczną, a także wiele, wiele innych. Niezwykle ważna funkcja tekstów jest obecna do dziś.

Trudno byłoby sobie wyobrazić bez nich współczesny świat. Aby tekst był na odpowiednim poziomie, musi być przemyślany nie tylko od strony merytorycznej, ale również od strony gramatycznej i stylistycznej poprawności. Tym, by teksty były poprawne gramatycznie i stylistycznie, zajmuje się korektor. Jest to funkcja, która obowiązkowo musi pojawić się w wydawnictwach, ale także w redakcjach i innych. Co prawda, jest wiele programów i sposobów na to, aby błędy poprawiały się automatycznie, jednak aby teksty były poprawne i logiczne, potrzebna jest praca człowieka.

Korektor z pewnością musi perfekcyjnie posługiwać się językiem polskim. Najlepiej jeśli posiada kierunkowe wykształcenie. Korektor powinien potrafić dobrze posługiwać się także różnego rodzaju słownikami, które mogłyby pomóc w rozwianiu wątpliwości na temat pisowni danego słowa, konstrukcji zdania, czy też jego stylistyki. To także odpowiednie rozmieszczenie tekstu i doprowadzenie go do odpowiedniej postaci, zgodnie z zasadami edytorstwa. Korekty tekstów, zwłaszcza jeśli dotyczą wydawania jakiejś książki, czy też publikacji w ważnych czasopismach, wykonywane są parokrotnie po to, by zminimalizować ryzyko powstania jakiegoś błędu.


Zobacz: Czy warto zlecać korektę tekstów?


Korekta tekstu jest niezwykle ważnym elementem pracy w wielu miejscach. Kojarzy się raczej z pracą żmudną i mechaniczną. Można też pomyśleć, że w obecnych czasach pracę tę zastąpić można pracą komputera. Język i tekst jest jednak takim systemem, w którym nie zawsze da się ustalić przewidywalne i jednoznaczne zasady, które bez problemu mogłyby zostać odczytane przez komputer. Do pracy nad poprawnością danego tekstu jest więc niezbędna praca człowieka, którego umysł działa nieco inaczej, niż maszyna, a przez to lepiej posługuje się systemem językowym.